ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 1 W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Dzisiaj : Dagmary Aleksandry Jutro : Lucji Otylii

Informacje 2017

bibl 03

Godziny otwarcia
Biblioteka szkolna otwarta jest w godzinach 8.00 – 17.00, natomiast komputery w bibliotece dostępne są od 8.15 do 16.30. Zgodnie z Regulaminem służą one przede wszystkim do celów edukacyjnych, a czytelnia do korzystania z książek i czasopism oraz do cichej pracy. Aby zapewnić młodym użytkownikom dogodne warunki przebywania w bibliotece, możliwość korzystania z gier istnieje wyłącznie na dwóch długich przerwach:
12.35 – 12.50 uczniowie klas II-III
13.35 – 13.50 uczniowie klas IV-VI
Uczniowie, którzy przebywają w bibliotece w ramach lekcji religii lub oczekiwania na dodatkowe zajęcia mogą korzystać z komputerów za zgodą bibliotekarza, o ile nie zakłóca to pracy innych czytelników.
Wszystkich uczniów zapraszamy do korzystania z czytelni, gdzie możecie poczytać lub odrobić lekcje.

Pasowanie na czytelnika
Pierwszoklasiści zostają włączeni do grona czytelników biblioteki szkolnej podczas uroczystego pasowania. O jego terminie decyduje nauczyciel wychowawca w porozumieniu z nauczycielem bibliotekarzem.

Księgozbiór

Księgozbiór biblioteki liczy 21 404 książki oraz 133 pozycje zbiorów specjalnych na płytach CD, DVD i CD-ROM, a wśród nich: audiobooki, ekranizacje lektur, pozycje filmowe dla dzieci i młodzieży, edukacyjne programy komputerowe (stan na 01.03.2017 r.).
Zbiory specjalne mogą być wypożyczane wyłącznie przez nauczycieli.
Biblioteka prenumeruje również czasopisma dla uczniów i nauczycieli. W 2017 roku są to następujące tytuły:
Dla nauczycieli
•    Głos Nauczycielski,
•    Co słychać?,
•    Wszystko dla Szkoły,
•    Biblioteka w Szkole,
•    Świetlica w Szkole,
•    Poradnik Bibliotekarza,
•    Wychowanie w Przedszkolu,
•    Życie Szkoły,
•    Guliwer,
•    Mały Artysta,
•    Dyrektor Szkoły.
Dla dzieci
•    Świerszczyk,
•    Kumpel,
•    Victor Junior,
•    Lego Star Wars,
•    Lego Star Wars Komiks,
•    Pimpek,
•    Just Kick-it!,
•    Dinozaury,
•    Głos Przyrody,
•    Star Wars Rebelianci.
Biblioteka posiada w swoich zbiorach znaczną kolekcję komiksów. Znajdziecie u nas następujące serie:
•    „Tytus, Romek i A'Tomek” Henryka Jerzego  Chmielewskiego,
•    „Kajko i Kokosz” Janusza Christy,
•    „Jonka, Jonek i Kleks” Szarloty Pawel,
•    komiksy o Asteriksie,
•    archiwalne numery „Kaczora Donalda”.
Najmłodszym czytelnikom polecamy książki wspomagające naukę czytania z serii:
•    „Czytam sobie”,
•    „Poczytaj ze mną”,
•    „Już czytam”,
•    „Martynka. Moje czytanki”,
•    „Franklin”,
•    „Uczę się czytać”.

Działalność

Nauczyciele bibliotekarze prowadzą działania popularyzacyjne książkę i czytelnictwo: zajęcia kół czytelniczych w klasach II-III, pogadanki, prezentacje nowości książkowych, gazetki ścienne, konkursy (plastyczny, czytelniczy, frazeologiczny, pięknego czytania, booktalking, fotograficzny). Ponadto biblioteka współpracuje z łącznikami klasowymi, którzy informują klasę o jej działalności oraz otrzymują analizę czytelnictwa za poszczególne miesiące, którą przekazują nauczycielowi wychowawcy. Bibliotekarze proszą o zgłoszenie się łączników klasowych do 15 września każdego roku szkolnego, a w ciągu roku po upływie kolejnych miesięcy i raz w tygodniu. Dodatkowo biblioteka szkolna uczestniczy w programie „Czytające Szkoły”, prowadzonym w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” z inicjatywy Fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Na zajęciach czytelniczych bibliotekarze czytają głośno uczniom oraz kształtują właściwe postawy czytelnicze.
W ciągu roku szkolnego zachęcamy nauczycieli i uczniów o zgłaszanie propozycji książkowych do zakupu do biblioteki. Pozwoli to na uzupełnianie księgozbioru biblioteki adekwatnie do Waszych potrzeb.
Szczegółowe informacje na temat działalności biblioteki w danym roku szkolnym znajdują się w zakładce Aktualności.