ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 1 W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Dzisiaj : Dagmary Aleksandry Jutro : Lucji Otylii

Pasje dla Europy

de 01W obchodach Święta Europy uczniowie szkoły ujęli znajomością polskich legend, śpiewaczym i teatralnym zacięciem, różnorodną wiedzą na temat Unii Europejskiej, kolorytem prezentacji, patriotyzmem ale też poczuciem dumy, że od wielu już lat w budowę Europy wplatamy swoją polską cząstkę.
 
Dzień Europy obchodzony jest na pamiątkę ogłoszenia „Deklaracji Schumana”, która zapoczątkowała to, co dziś nazywa się Unią Europejską. Rada Europy celebruje ten dzień jako  Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej.  Różne formy obchodów mają na celu przybliżenie idei Unii, o czym co roku pamiętają członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Euro- Dąbrówka”, nauczyciele oraz uczniowie. Tym razem też nie zawiedli i zachwycili zebranych widzów ogromem wiedzy na temat krajów UE, bogactwem prezentacji i koncertem muzycznym. Pokazali też co nas łączy, co dzieli w UE i co to jest tożsamość narodowa. Właśnie za te polskie korzenie, mowę, dzieje i kulturę szczególnie dziękował dyrektor Sławomir Domański, podkreślając jednocześnie wysiłek uczniów klas 2c, 5b, 5d, 3b oraz zerówki.

Zjednoczeni w różnorodności, zarówno goście, jak i aktorzy ukazali jedność, solidarność, harmonię, twórcze działanie oraz wielorakie europejskie tradycje. Ukazali wszystko, to co najdroższe– historię, zwyczaje, tożsamość narodową krajów – ich piękno. - Obywatelu europejczyku, Europa wita cię bez granic, lecz ty nie oddawaj swej polskości za nic, bądź obywatelem wiernym swemu sercu, przypominali zabranym widzom i zapraszali do wysłuchania znanych strof Bełzy... Kto ty jesteś? Polak mały...

Zachęcali też do poznawania polskich legend, bo te przecież w niczym nie ustępują mitologicznym greckim historiom. Z teatralną pasją przybliżyli legendę o Syrenie warszawskiej, a fakt, że bohaterka (Maja Pietrzak) doskonale władała językiem angielskim, to już oznaka czasów współczesnych. Swoje pasje lingwistyczne wpletli także w krąg dwunastu europejskich gwiazd gwiazdki z klasy Oa, podopieczni Anny Żak. Uczniowie, przygotowani przez Lidię Leszczyńską- Wieczorek, Małgorzatę Dubinę oraz Teresę Romaszuk, wspólnie z Gwiazdką Wiercipietką  zachęcali do podróży nie tylko po Europie, także po Polsce. Nie zabrakło Ody do radości, którą przy akompaniamencie Anety Senktas wyśpiewał chór szkolny oraz życzeń dla Europy, których młodzież Dąbrówki przygotowała z tej okazji wiele. Konkursowe dyplomy oraz piosenki stały się podsumowującym akcentem uroczystości.