ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 1 W MIŃSKU MAZOWIECKIM

Dzisiaj : Dagmary Aleksandry Jutro : Lucji Otylii

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników

Dorota Rygalska włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Koniec listopada upłynął w bibliotece szkolnej pod znakiem pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Zanim to jednak nastąpiło, pierwszoklasiści zaliczyli test wiedzy o bajkach, zapoznali się z zasadami korzystania z księgozbioru oraz otrzymali karty czytelnika i pamiątkowe „przypominajki”. Potem nastąpiło uroczyste przyrzeczenie oraz wypożyczenie pierwszych książek. Naszym nowym czytelnikom życzymy wiele radości z obcowania z literaturą.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017 r.

Dorota Rygalska włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

5 Kolejny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych za nami.

Jak co roku, w tym właśnie czasie przedstawiciele klas drugich i trzecich zmagali się w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania, który odbył się po raz piąty. Laureaci pierwszego i drugiego miejsca będą reprezentować szkołę w VI Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania Poezji i Prozy Bolesława Leśmiana organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckim.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych- Październik

Dorota Rygalska włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

   Dla bibliotek szkolnych październik jest miesiącem świętowania. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się wówczas w naszej szkole akcja czytelnicza „Zgadnij, skąd pochodzę?”, która budzi w uczniach ducha zdrowej rywalizacji. Polega ona na odgadywaniu  tytułów książek na podstawie ich fragmentów. Każdego dnia na terenie szkoły pojawiają się dwie zagadki, jedna dla klas I-III, druga dla IV-VII. Cytaty pochodzą zarówno z lektur szkolnych, jak i pozycji cieszących się wśród czytelników największą popularnością. Na szybkich i bystrych czekają drobne upominki. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Piąta edycja Szkolnego konkursu Pięknego Czytania.

Dorota Rygalska włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Serdecznie zapraszamy uczniów klas II i III do udziału w piątej edycji Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania.

Cele konkursu: 

- promocja czytelnictwa,
- budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą,
- prezentacja własnych umiejętności,
- kształtowanie umiejętności pięknego czytania,
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania,
- uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.

 

Cudze chwalicie, swego nie znacie

p. A. Chodowiec włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

2a2fW roku szkolnym 2016/2017 został zrealizowany autorski program koła czytelniczego „Cudze chwalicie, swego nie znacie” przeznaczony dla uczniów klas drugich. Głównym jego celem było zapoznanie dzieci z sylwetkami i twórczością klasyków polskiej literatury dla dzieci oraz dorobkiem współczesnych pisarzy. Program realizowali uczniowie klas 2A i 2F.

Tydzień Czytania Dzieciom

p. A. Chodowiec włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

tyd 01Od 3 do 10 czerwca obchodziliśmy XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem odbywał się on pod hasłem „Czytanie zbliża”. Była to świetna okazja do promowania zbiorów biblioteki i  zachęcania do czytania.

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM… po raz drugi

p. B. Gąsecka włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

czytam 04Premiera przedsięwzięcia miała miejsce 10 czerwca 2016 roku, a jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole. „Jak nie czytam, jak czytam” to akcja ustanawiająca rekord czytania książek w jednym momencie w całej Polsce. Jej głównym celem jest promowanie książek wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że książki są popularne wśród ich rówieśników. W ubiegłym roku w akcję zaangażowało się prawie dwa tysiące instytucji, były to głównie szkoły oraz biblioteki publiczne i pedagogiczne wspierane niekiedy przez policję, straż miejską i straż pożarną.

Czytam sobie - konkurs

p. A. Chodowiec włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

czs 0211 maja odbyła się główna część konkursowa 3. edycji akcji czytelniczej dla pierwszoklasistów „Czytam sobie”. Trzyosobowe drużyny z klas 1A i 1B walczyły o zwycięstwo. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością tytułów książek z serii „Czytam sobie” oraz poziomów ich trudności, wiedzą na temat bohaterów i wątków, umiejętnością głoskowania, sylabizowania, a także rozpoznawania ilustracji i cytatów. Rozgrywka była niezwykle emocjonująca.

Czytam sobie

p. A. Chodowiec włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

1a1bW marcu rozpoczęliśmy 3. edycję akcji czytelniczej dla pierwszoklasistów „Czytam sobie”. Zorganizowaliśmy wtedy spotkania z klasami 1A i 1B, na których zostały omówione zasady konkursu oraz zaprezentowane książeczki z serii „Czytam sobie”, które są podstawą omawianej akcji.

Booktalking

p. A. Chodowiec włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas IV-VI do udziału w 3. edycji konkursu „Booktalking, czyli opowiadamy o książce”, tym razem w nieco zmienionej formie.

Booktalking to krótkie zareklamowanie książki. Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać ją samodzielnie. Główną zasadą prezentacji książek metodą booktalkingu jest nieujawnianie wszystkich informacji o książce, ale uwzględnianie tylko "kuszących" fragmentów. Prezentacje powinny być jak rzut okiem na to, co naprawdę ciekawego znajduje się między okładkami książki.

Wyniki konkursu frazeologicznego

p. A. Chodowiec włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

4. edycja konkursu frazeologicznego „Z frazeologią za pan brat” dla uczniów klas V i VI już za nami. Oto tegoroczni laureaci:
I miejsce – Michalina Ciechańska, klasa VI e (27/35 pkt.)
II miejsce – Mikołaj Jarzyna, klasa VI f (25/35 pkt.)
III miejsce – Gabriela Bagińska, klasa V c (22/35 pkt.)
Zwycięzcom gratulujemy!

Biblioteka ogłasza nowy konkurs!

p. A. Chodowiec włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas V i VI do uczestnictwa w 4. edycji konkursu frazeologicznego „Z frazeologią za pan brat”. Jego formuła pozostaje niezmienna. Uczestnicy będą rozwiązywać test wiedzy sprawdzający rozpoznawanie i wyjaśnianie znaczeń związków frazeologicznych. Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań – 45 minut. Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy, a laureat pierwszego miejsca dodatkowo nagrodę rzeczową.
Zapisy w bibliotece szkolnej do 27 stycznia. Konkurs odbędzie się w styczniu/lutym. Dokładny termin zostanie wyznaczony po ustaleniu listy uczestników. Zapraszamy do udziału!

Wyniki konkursu fotograficznego

p. A. Chodowiec włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

W listopadzie został ogłoszony przez bibliotekę szkolną konkurs fotograficzny „Z książką mi do twarzy”. Zadaniem uczestników było wykonanie ciekawego, oryginalnego, zaskakującego zdjęcia z ulubioną książką. Autorem zwycięskiej fotografii jest Maciej Korzeniewski z klasy V c. Miejsce drugie zajął Mikołaj Jarzyna z klasy VI f, a trzecie miejsce przypadło w udziale Aleksandrze Gromek z klasy VI b. Laureatom gratulujemy. Nagrodzone prace można zobaczyć w gablocie bibliotecznej na parterze.

Nowi czytelnicy biblioteki

p. B. Gąsecka włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

b1b2W dniu 5 grudnia 2016 roku uczniowie klasy I a uczestniczyli w uroczystości pasowania na czytelnika. Wstępem do otrzymania uprawnień do wypożyczania książek było pomyślne zdanie egzaminu ze znajomości bajek i baśni. Następnie uczniowie zostali zaznajomieni z regulaminem pracy biblioteki. Z uwagą wysłuchali skarg oraz próśb książki - królowej biblioteki, po czym przypomnieli zasady poszanowania książek.  Po złożeniu przyrzeczenia i otrzymaniu kart czytelnika dzieci wypożyczyły pierwsze książeczki. Z uśmiechem na ustach zadeklarowały, że będą częstymi bywalcami biblioteki.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

p. A. Chodowiec włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

konkurs1konkurs2W październiku, jak co roku, obchodziliśmy święto bibliotek szkolnych. Od kilku lat właśnie w tym czasie odbywa się w naszej szkole Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym swoje umiejętności czytelnicze prezentują uczniowie drugich i trzecich klas. W Roku Henryka Sienkiewicza oprócz prezentacji przygotowanych wcześniej fragmentów, konkursowicze musieli przeczytać wylosowane teksty tego właśnie autora.

Z książką mi do twarzy

p. A. Chodowiec włącz . Opublikowano w Aktualności z biblioteki

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas IV-VI do udziału w konkursie fotograficznym „Z książką mi do twarzy”. Cele konkursu:Promowanie ciekawych książek.

  • Budzenie zainteresowań czytelniczych.
  • Rozwijanie wrażliwości artystycznej.
  • Rozwijanie kreatywności i twórczej wyobraźni.